Pivo je tedy alkoholický nápoj, který se vyrábí z chmele, vody a obilného sladu, u těchto surovin dochází ke kvašení a vzniká tak nápoj, který má typicky hořkou chuť.
V dnešní době už vzniká celá řada různých druhů piva a mezi nejznámější patří:
1)Pivo světlé – pivo vařené ze světlých sladů
2)Pivo tmavé – pivo vařené z tmavých či karamelových sladů
3)Pivo řezané – pivo, kde dochází ke smíchání světlého a tmavého piva
Můžeme však rozlišovat i různé „odstíny“ těchto druhů a existuje dokonce škála, kde najdeme až 13 různých druhů barev piva.
Pivo se také dále rozlišuje podle stupňovitosti, kde je důležitý obsah cukrů, z kterých při kvašení vzniká alkohol. Jednotlivé stupně nám tedy říkají, kolik těchto látek pivo obsahuje, například 12- ti stupňové pivo znamená, že pivo obsahuje 12% těchto látek. Z toho také vyplývá, že čím větší stupňovost, tím větší obsah alkoholu. V České republice nejčastěji máme piva od 10 stupňů do 13 stupňů, existují ale i piva, která mají více než 18 stupňů, takovým se říká Porter. V posledních letech je také velmi oblíbené nealkoholické pivo, to obsahuje méně než 0,4 % těchto látek a je oblíbený zejména proto, že si tak pivo můžeme dopřát i u pracovního oběda nebo pokud jsme řidiči.
Kromě těchto základních druhů piv se v posledních několika letech začaly vyrábět i ovocná piva. To jsou tedy míchané nápoje,kdy dochází ke smíchání piva a ovocné limonády. Tyto nápoje neobsahují tolik alkoholu jako běžná piva, pocházejí z Bavorska, ale velkou oblibu si získaly i v České republice.
Pivo je rozšířené po celém světě, ale nejvíce se konzumuje ve střední Evropě, tedy hlavně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Rakousku a také v zemích západní Evropy, jako je Velká Británie, Irsko či Dánsko, kde také sídlí nejprodávanější značka piva. V České republice máme několik významných pivorů:Staropramen, Krušovice, Budvar, Gambrinus, Pilsner Urquell, Svijany, Bernard, Ryhctář či Starobrno, ke značnému rozvoji dochází i u malých „rodinných“ pivovarů.