Ať už jsme hráči počítačových her, administrátoři nebo jenom lidé, co rádi brouzdají po internetu, potřebujeme ke všem těmto činnostem správný přístroj. Buďto máme notebook, nebo stolní počítač, nebo dokonce tablet s operačním systémem Windows. Po pár letech každý tento přístroj přijde do stavu, kdy již nevyhovuje našim potřebám. Kvůli tomu, že je pomalý, nebo se nám zdá špinavý a zaprášený. Kvůli těmto problémům hned nemusíme přemýšlet nad koupí kompletně nového stroje, ale můžeme ten starý nechat šikovně zrenovovat. Dokonce i vlastníma rukama!
Celkové čištění
I po jednom roku užívání počítače se do něj dostane nespočet prachových částic, které mohou zpomalit celkový běh systému. Zejména pokud s ním pracujete v pokoji, kde se nachází plyšáci a hračky. Ty přenáší a zachycují největší části prachu. Jednou za čas se podívejte za váš počítač (pokud máte stolní) a vymeťte všechny pavučiny a prach na místech, kde proudí vzduch dovnitř. Tím alespoň trochu zabráníte vniknutí většího množství prachu.
Pokud jste vlastníci menší výpočetní jednotky, jako je notebook, pravidelné čištění není třeba. Stačí jednou za čas notebook otevřít (odšroubovat spodní část) a stlačeným vzduchem prach vyfoukat. Hlavně v místech, kde se nachází větrák. Snažte se při čištění vzduchem držet větrák na místě. Jeho protáčení by mohlo způsobit malý výboj, který by mohl zničit základní desku. Nestává se to, ale je lepší mít se na pozoru. Zbytek částí notebooku necháme na svém místě. Mohli byste některé části omylem poškodit, nebo byste si nemuseli vědět rady, jak se vrátit do původního stavu.
Při vlastnictví stolního PC je postup s vnitřním čištěním podobný. Odšroubujeme boční část a vyfoukáme prach stlačeným vzduchem. Opět bychom měli držet větráky na místě a nenechat je protáčet. Můžete zkusit i oddělat některé části, jako je větrák na procesoru, nebo grafickou kartu pro lepší čištění. Pokud jste ale úplní laici raději se do toho nepouštějte a čištění nechte na profesionálech.
Nepotřebné soubory a pomalé úložiště.
Dalším krokem k vylepšení vašeho počítače je čištění softwaru a případná výměna disku. Pokud je váš počítač opravdu pomalý a nejdou na něj skoro stahovat nebo přendávat žádné soubory, zauvažujte o koupi právě nového úložiště. Zejména pokud máte HDD disk, který průměrně vydrží 5 let. (může být více i méně v závislosti na kvalitě a zacházením s diskem). Jestli máte SSD disk, výdrž je na více let.
Jestli ale stále ještě funguje, jak má, je lepší odstranit nepotřebné soubory a nechat si spustit optimalizaci jednotek, která vyplní místa na disku a soubory bude načítat z „bližší vzdálenosti od sebe“. Optimalizace se ale nehodí pro SSD disky.
V každém případě, pokud si nejste jisti sami sebou v oblasti výpočetní techniky, raději se poraďte s někým, kdo tomu rozumí a může vám poradit nebo pomoci.