Ústa jsou nezbytnou součástí naší krásy. To i proto, že mohou mnohé prozradit o našem zdraví. Nesprávný přístup k péči o naše tělo je totiž zaznamenáno na nepříjemně vonícím dechu nebo třeba barvě zubů a jazyka. Nepříjemný zápach v našem dechu však často způsobují bakterie, přesněji řečeno jejich metabolity. To totiž odráží náš jídelníček i to, jak se o své útroby staráme. Přílišná konzumace sladkých nebo kyselých nápojů a potravin může sklovinu poleptat. Kouření zase vytvoří na zubech tmavé flíčky.
Čištění dvakrát denně
Mechanické čištění zubů kartáčkem odstraňuje plak a mnohé studie prokazují, že tato aktivita prováděná dvakrát denně (ráno a večer), nejspolehlivěji zabrání kazu. U tohoto kroku však musíte dbát na výběr jak pasty, tak kartáčku. U těch velmi abrazivních si totiž můžete nenávratně sedřít sklovinu, která má chránit nižší vrstvy. Tento návyk je důležité zavádět už u dětí, jakmile se objeví první zub. Existují pro ně gumové kartáčky, které jim nepodřou citlivé dásně. V neposlední řadě je také důležité si uvědomit, jak je tento systém složitě naprogramovaný. Můžeme mít genetický aparát, který nám zařídí zdraví chrup, i když jej zrovna často nečistíme.
Nezapomínejte na mezizubní prostor
I mezizubní prostory je třeba udržovat, a to buď nití nebo speciálními kartáčky. Pokud tento nános totiž neodstraňujeme, může dojít ke kumulaci bakterií a tím zvýšenému riziku kazu. Také je důležité zmínit čištění jazyka! I na ten lze pořídit kartáček, nebo můžeme jednoduše použít kávovou lžičku. Jogíni doporučují projet jazyk lžičkou a odstranit nános bakterií každé ráno po probuzení nebo večer těsně před spaním.
Mlgání oleje
Mluvíme-li o péči dutiny po probuzení, nemohla bych nezmínit mlgání oleje nebo tzv. oil pulling. Spočívá v tom, že si do pusy vložíme lžičku oleje a převalujeme jej po dobu alespoň 10 až 30 minut. Olej ale volte lisovaný za studena, kokosový má vcelku příjemnou chuť. Tento každodenní rituál vám pomůže s nastartováním činnosti jater a ledvin.