
O tom, že se dá vyrábět elektřina nejen ve starých známých tepelných, vodních nebo atomových elektrárnách, ale i jinak, moderněji a ekologičtěji, už se ví docela dlouho. U nás se ví třeba o možnosti využít k její výrobě také slunce poměrně dávno a ve světě ještě déle. Ale zatímco dříve, za totality, se o takové možnosti mluvilo spíše s despektem jako o něčem extravagantním, co bylo pochybným výmyslem zahnívajícího kapitalistického západu, postupně se ukázalo, že je to vlastně skvělá volba a více než důležitá alternativa. I u nás jsme si nakonec po změně režimu konečně ‚všimli‘ zdevastované měsíční krajiny v oblastech těžby uhlí, konečně ‚nám došlo‘ i to, že zásoby uhlí nejsou nevyčerpatelné.
A také se lidé díky tomu, že konečně mohli, začali vzpouzet životu v zamořeném prostředí, kde se dýchal spíš kouř z elektráren než opravdový vzduch. A nejen to. Také jsme si uvědomili, že i ony tehdy vychvalované atomové elektrárny budou produkovat nebezpečný odpad, který u sebe nebude chtít nikdo skladovat. A vodní elektrárny nebylo možné stavět donekonečna. A tak jsme se i u nás nakonec začali zajímat o možnost využití fotovoltaických zdrojů energie.
A díky postupnému růstu cen elektřiny a dalších energií a dotacím si kdekdo uvědomil i to, že to může být současně i ekonomicky zajímavá záležitost. A tak postupně narostl počet těch, kdo na fotovoltaiku vsadili. A prospěli tím sobě stejně jako přírodě. I dnes sice může někoho odrazovat od zázraku jménem fotovoltaika cena, kterou je třeba v počátcích do potřebných zařízení investovat, ale stále více lidí umí i počítat. A kdo počítá správně, ten zjistí, že se dá díky solární energii nejen ušetřit, ale také se stát nezávislými na velkých dodavatelích energií. A kdo by o takovou nezávislost nestál? V dnešní situaci, kdy se zdražuje vše, včetně energií. A tak si pořizují solární zdroje energie mnozí. A jste nebo budete mezi nimi i vy?